Coraz częściej u pracowników korporacji diagnozuje się syndrom chronicznego zmęczenia. Czy każdy narażony jest na tą nową chorobę cywilizacyjną? Jak możemy się przed nią uchronić?
Co to jest?
Syndrom chronicznego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrom) to zespół nieswoistych objawów takich jak uczucie zmęczenie już po przebudzeniu, ciągłe osłabienie, bóle głowy, apatia, senność lub trudności z zasypianiem, drażliwość, depresja lub nerwica i zaburzenia trawienia, które trwają przewlekłe i pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Trudno go zdiagnozować, bo objawy są tak niespecyficzne, że dolegliwość ta często mylona jest z innymi jednostkami lub uznawana za urojenie. Z tego powodu opóźnia się także postępowanie terapeutyczne, a choroba wyniszcza organizm coraz bardziej utrudniając codzienne funkcjonowanie w pracy i w domu.
Kto jest najbardziej narażony?
-osoby do 45 roku życia aktywne zawodowo
-kobiety wychowujące dzieci i pracujące w pełnym wymiarze pracy, a zwłaszcza biorące nadgodziny
-osoby o osobowości typu „A” – ambitni, wrażliwi, nerwowi i perfekcyjni
-osoby wystawione na długotrwałe działanie dużego stresu w pracy i/lub w życiu osobistym
-osoby gwałtownie rozwijające karierę zawodową
Przyczyny
– zbyt krótki lub przerywany sen
-złe odżywianie, niedożywienie organizmu, mało urozmaicona dieta
-brak aktywności fizycznej
-nadmiar obowiązków, życie w biegu
-brak regularnego odpoczynku
-chroniczny stres
-osłabienie układu odpornościowego
Zapobieganie
Najlepszą profilaktyką jest tryb życia zgodnie z zasadami work-life balance. Najważniejsze z nich to:
Sen – bez odpowiedniej dawki snu Twój organizm nie jest w stanie się zregenerować. Dlatego w zależności od potrzeb Twojego organizmu śpij nieprzerwanie 7-9 godzin i kładź się przed północą.
Odżywianie – bez odpowiedniej dawki substancji odżywczych i wody Twój organizm nie jest w stanie sprawnie przeprowadzać wszystkich procesów fizjologicznych. Dlatego pamiętaj o zbilansowanej diecie, a stroń od żywności wysoko przetworzonej i napojów energetycznych.
Aktywność fizyczna – bez odpowiedniej dawki ruchu nie pozbędziemy się napięć i nie odzyskamy energii. Dlatego systematyczne uprawianie lekkiego sportu, takiego jak nordic walking, jogging, pływanie, rower czy po prostu energiczny spacer to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia.
Corporate wellness – bez dbania o ergonomię i cogodzinne krótkie przerwy od pracy przy biurku spada nasza wydajność i kreatywność. Dlatego pamiętaj, że Twoja higiena pracy zależy od Ciebie, a w miarę możliwości korzystaj z masaży biurowych i warsztatów dla zdrowia.