Rok 2015 ma być rokiem stojących stanowisk pracy. Firmy w Polsce rzadko oferują pracownikom takie rozwiązania, jednak jest już w niektórych biurach możliwość wyboru pomiędzy trybem pracy siedzącym a stojącym.
Idąc dalej, oprócz możliwości stania podczas pracy biurowej, można zaopatrzyć pracownika w bieżnię umieszczoną bezpośrednio przy biurku. Wówczas możemy nie tylko stać ale również chodzić lub nawet truchtać.
Co na to pracownicy?
Pracownicy reagują dwojako na pomysł. Ci, którzy wypróbowali pracę na stojąco zazwyczaj wyrażają pozytywne opinie. Z pewnością jest to proces wymagający przestawienia nawyków, więc należy się do niego przyzwyczaić, a to trwa kilka – kilkanaście dni. Osoby, które „przetrwały” okres przestawienia nawyku zazwyczaj zauważają pozytywny wpływ na zdrowie. Mówią o zmniejszeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa i większej swobodzie w poruszaniu. Pozycja stojąca ich zdaniem zwiększa skupienie i pozwala produktywniej wykorzystać czas w pracy. Dodatkowo wykonanie przerwy na kilka krótkich ćwiczeń jest z tej pozycji łatwiejsze i nie ma problemu z mobilizacją do krótkiego spaceru. Łatwiej jest również dosięgać przyborów biurowych i wykonywać pomocnicze prace typu kserowanie dokumentów.
Opinia fizjoterapeuty
Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia częsta i długotrwała pozycja stojąca jest równie obciążająca dla narządu ruchu, co pozycja siedząca. Każdorazowo jednak, należy sytuację rozpatrywać indywidualnie. Dla niektórych ze względu np. na dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego bardziej wskazane jest stanie, dla innej osoby z powodu problemów krążeniowych (ich rodzaju) może być wskazana bardziej pozycja siedząca. Osoby, które nie cierpią na żadne dolegliwości mają większą swobodę w wyborze pozycji. Warto słuchać swojego ciała i w razie wątpliwości zasięgnąć opinii fizjoterapeuty lub lekarza.
Biorąc pod uwagę ogól przypadków najkorzystniej jest często zmieniać swoją pozycję w pracy. W miarę możliwości jakie mamy w biurze możemy wykorzystać biurka z regulowaną wysokością, piłki, klęczniki, fotele, tak aby było nam wygodnie i komfortowo.
W przypadku pozycji stojącej stół powinien być dopasowany indywidualnie do wzrostu:
1. Blat powinien znajdować się na wysokości miednicy.
2. Ręce opierając się na blacie powinny mieć kąt 90 stopniu w stawach łokciowych.
3. Wzrok powinien się znajdować się na wysokości górnej krawędzi monitora.
Pozycja stojąca jest korzystniejsza dla kręgosłupa ale np. bardziej obciążająca dla stawów kończyn dolnych. Decydując się na jedną z możliwości, warto wcześniej przetestować stojące stanowisko pracy. Do tej pory jest jeszcze bardzo mało badań, które pomogły by nam jednoznacznie odpowiedzieć czy stojące stanowiska biurowe są zdrowsze dla narządu ruchu.