Często zadawane pytanie, które pada podczas masażu dotyczy siedzenia na piłce w pracy.
Najważniejsze jest, aby pozycja w pracy była zmienna. Podczas stale niezmieniającego się położenia, dochodzi do największych przeciążeń i zmęczenia mięśni. W tym celu raz na godzinę, powinniśmy wstać od biurka, przejść się, rozciągnąć poprzez wykonywanie kilku prostych ćwiczeń, a następnie skorygować swoją pozycję.
Piłki physioball stosowane w rehabilitacji często wykorzystywane są przez pracowników w biurach. Zaletą takiego siedzenia jest angażowanie mięśni utrzymujących równowagę, mięśni głębokich a także mięśni brzucha. Dzięki temu dochodzi do ich wzmocnienia i zwiększenia wytrzymałości. Dodatkowo niestabilne podłoże wymusza na nas utrzymywanie wyprostowanej pozycji kręgosłupa.
Ryzyko jakie wiąże się z długotrwałą pracą na piłce to przede wszystkim brak oparcia dla pleców, które powoduje, że obciążenie na kręgosłup jest większe a mięśnie szybciej ulegają zmęczeniu.
Ciekawostką jest, że podczas siedzenia na piłce, spalamy o 4,1 kcal więcej, niż podczas siedzenia na krześle :).
Podsumowując, naszym zdaniem na piłce można siedzieć w pracy, ale traktując ją tylko jako chwilową, kilku lub kilkunastu-minutową zmianę pozycji. Podstawą powinno być siedzenie na krześle z opartymi plecami.