Obecnie wiele urządzeń, szczególnie w miejscu pracy, emituje pole elektromagnetyczne. Okazuje się, że jego oddziaływanie na ludzkie zdrowie nie jest obojętne. Co Ci zagraża i jak możesz temu zapobiegać?
Co i gdzie promieniuje
Najczęstsze źródła promieniowania, z jakimi mamy do czynienia w naszym najbliższym otoczeniu, to komputery, smartfony, telewizory, tablety, modemy sieci Wi-Fi, ale także urządzenia przemysłowe w pracy, drukarki, lampy, czajniki, kuchenki elektryczne czy silniki. Praktycznie nie ma miejsca na kuli ziemskiej, gdzie promieniowanie elektromagnetyczne nie występuje i jest ono obecnie największym “zanieczyszczeniem”.
Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka
Urządzenia elektryczne podczas pracy emitują pole elektromagnetyczne. Jego siła jest niewielka, ale wziąwszy pod uwagę wzrastającą wciąż liczbę urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu, ich łączne oddziaływanie nie jest obojętne dla ludzkiego zdrowia. Liczne badania dowodzą, że pole elektromagnetyczne ma negatywny wpływ między innymi na układ nerwowy, odpornościowy i hormonalny. Promieniowanie powoduje w organizmie stres oksydacyjny czyli wzrost ilości wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia, zaburzają regenerację, a nawet prowadzą do uszkodzenia DNA. Z tego powodu osoby pracujące większość czasu przy komputerach lub korzystające z telefonów komórkowych oraz innych nadajników radiowych, częściej chorują na nowotwór mózgu. Badania* potwierdziły także, że promieniowanie zmniejsza żywotność i ruchliwość spermy o 8%-17% obniżając płodność u mężczyzn. Istnieją także dowody, że promieniowanie elektromagnetyczne powoduje chroniczne zmęczenie, drażliwość, zaburzenia snu i koncentracji oraz pogorszenie pamięci. Im więcej czasu spędzamy pod wpływem promieniowania, tym gorsze są jego skutki uboczne.
Jak możesz zapobiegać?
– jedz owoce i warzywa będące źródłem naturalnych antyoksydantów
– uprawiaj systematycznie aktywność fizyczną 3 razy w tygodniu
– co godzinę wstawaj od biurka i oddal się od komputera
– wyłączaj komputer czy telewizor, gdy z niego nie korzystasz
– nie korzystaj z komputera lub telefonu w nocy i zaraz przed snem
– nie śpij w pomieszczeniu z komputerem
– nie trzymać telefonu obok głowy podczas snu
– nie nosić telefonu w kieszeni lub przy pasku spodni
– nie rozmawiać przez telefon dłużej niż pół godziny dziennie
– umieść w miejscu pracy rośliny zielone
*Badania na Uniwersytecie w Exeter oraz badania nad wpływem telefonów komórkowych na płodność u mężczyzn prowadzone w Australii, Austrii, Polsce, RPA, Stanach Zjednoczonych i Turcji.