Bardzo często nasi pacjenci – pracownicy biurowi zadają nam pytanie „Czy każdy styl pływania, jest dobry na kręgosłup?”. Każdy przypadek, należy oczywiście rozpatrywać indywidualnie. Pływanie jest generalnie korzystne dla wszystkich za wyjątkiem osób posiadających przeciwwskazania bezwzględne, nie związane zazwyczaj z narządem ruchu.
Do przeciwwskazań możemy zaliczyć:
– otwarte/niezagojone rany
– ostre procesy zapalne
– epilepsję
– ciężką niewydolność nerek i wątroby
– ostre lub przewlekłe infekcje oddechowe
– choroby skóry
– alergie np. na chlor
– zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowo-płciowego
– refluks żołądkowo-przełykowy
– zapalenie ucha
– niewydolność układu krążenia
– zaburzenia rytmu serca
W pozostałych przypadkach pływanie jest bezpieczne i przynosi pozytywne skutki, o których większość z nas wie.
W głównej mierze jest to poprawa koordynacji ruchowej, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej i co bardzo ważne rozluźnienie mięśni. Pływanie odbywa się w odciążeniu stawów, tak więc nie powoduje przeciążeń będących często konsekwencją uprawiania innych sportów.
Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa korzystny, najlepiej urozmaicać pływanie poprzez zmienność styli.
Mówi się, że najkorzystniejszym stylem pływania jest styl grzbietowy. Wzmacnia mięśnie grzbietu i kończyn górnych, rozluźnia mięśnie karku, a także poprawia elastyczność kręgosłupa, otwiera i rozciąga klatkę piersiową. Kraul jest również bardzo bezpiecznym stylem, dającym podobne efekty co styl grzbietowy.
Pływając stylem motylkowym należy uważać, w przypadku osób z nawykowym zwichnięciem stawu barkowego, a także z innymi schorzeniami barków. Jest to styl najmocniej kształtujący mięśnie grzbietu.
Dyskusyjnym stylem pływania jest styl klasyczny czyli tzw.”żabka”. Większość osób odradza pływania w ten sposób. Nie jest to jednam styl przeciwwskazany. Najważniejszym jest, aby pływać technicznie prawidłowo czyli zanurzając głowę. Uważać powinny osoby posiadające znaczne zwyrodnienia w odcinku szyjnym, a także silne bóle tego odcinka. Podobnie jest z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, tutaj powinny uważać dodatkowo osoby z pogłębioną lordozą lędźwiową. Lepiej także unikać żabki w przypadku chorób stawów biodrowych i w przypadku chorób stawów kolanowych. Nie jest to jednak prawdą, że nie powinniśmy pływać stylem klasycznym.
Pamiętajmy również o tym, że precyzja i dobra technika pływania jest najważniejsza.