Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przyszła mama zawsze chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Zmiany zachodzące w jej ciele w ciągu tych dziewięciu miesięcy nie zawsze przebiegają łagodnie. Kobiety często skarżą się na bóle pleców, nóg, miednicy, obrzęki stóp, drętwienie rąk i wiele innych dolegliwości. W trosce o rozwijające się dziecko ciężarna jeżeli nie musi, nie powinna przyjmować leków.
Tu z pomocą przychodzą zabiegi manualne, w tym masaż biurowy. Często pracownice już w początkowym okresie ciąży, kiedy są jeszcze aktywne i uczęszczają do pracy rezygnują z masażu ze względu na swój stan. Mimo dolegliwości bólowych nie mają pewności czy można stosować masaż i inne zabiegi, więc wolą nie ryzykować.
Oczywiście przed masażem czy przed wizytą u fizjoterapeuty w gabinecie, kobieta ciężarna powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem (obowiązkowo!).
Jeżeli lekarz nie stwierdza przeciwwskazań do wykonywania zabiegów manualnych to bez obaw można z nich korzystać. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem i u większości kobiet można masaż stosować bez żadnego ryzyka.
W postępowaniu z kobietą ciężarną należy zwrócić uwagę na jej pozycję – krzesła do masażu są z powodzeniem wykorzystywane, nawet w zaawansowanej ciąży, nie uciskają one brzucha i pozwalają usiąść wygodnie. Bardzo ważne jest również aby dostosować chwyty i siłę masażu do okresu ciąży i potrzeb kobiety.
Wykonując zabiegi manualne w gabinecie należy pamiętać:
– aby w pierwszym trymestrze nie wykonywać manipulacji na miednicy i kręgosłupie lędźwiowym
– w drugim trymestrze nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do terapii (oprócz tych, które dotyczą wszystkich innych pacjentów)
-w trzecim trymestrze nie wykonuje się manipulacji stawowych
Masaż w ciąży może zmniejszyć dolegliwości bólowe i zrelaksować przyszłą mamę. Dobry fizjoterapeuta wie, jakie ruchy i zabiegi może wykonywać, więc można spokojnie oddać się w jego ręce.