Depresja sezonowa

Depresja sezonowa

Zimą częściej czujesz przygnębienie i apatię? Bywa, że energii brakuje Ci już od rana? Praca umysłowa staje się bardziej męcząca lub jesteś mniej efektywny? To typowe objawy depresji sezonowej. Zobacz, czy da się jej zapobiec i jak sobie z nią radzić?

 
Kiedy za oknem ciemno, wiele osób odczuwa ciągły smutek lub rozdrażnienie. Brakuje ochoty na spotkania towarzyskie oraz siły do podjęcia aktywności, o pracy już nie wspominając. Momentami życie przestaje cieszyć i mamy wrażenie, że jest tylko passą niepowodzeń. Jeśli utożsamiasz się z tym opisem, to prawdopodobnie cierpisz na depresję sezonową. Depresja sezonowa, zwana inaczej chorobą afektywną sezonową (ang. Seasonal Affective Disorder – SAD), to powracające w porze jesiennozimowej trwałe obniżenie nastroju.

Typowe objawy depresji sezonowej:

  • brak energii
  • smutek
  • poczucie beznadziejności
  • nadmierna senność
  • wzmożony apetyt na słodkie potrawy
  • przewrażliwienie
  • zaburzenia koncentracji
  • brak motywacji do działania.

Jak sobie radzić z chandra jesienno-zimową?

Główną przyczyną depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego. Wskazane jest więc spędzanie czasu na świeżym powietrzu i ekspozycja skóry na promienie słoneczne. Nie jest to jednak łatwe, kiedy temperatura jest niska, a słońce zasłonięte przez chmury. Dlatego:

Wyjedź na południe – Zaplanuj urlop w słonecznym kraju, gdzie dzień jest dłuższy, a słońce wyżej nad horyzontem. To sprawi, że większa ilość promieni słonecznych dotrze do organizmu.

Skorzystaj ze światłoterapii – regularna terapia światłem sztucznym naśladującym słońce (np. naświetlanie lampą typu BIOPTRON, światłem UV lub podczerwienią) skutecznie poprawia samopoczucie i zmniejsza objawy depresji.

Jak ustrzec się depresji sezonowej?

Na szczęście SAD zwykle ustępuje samoczynnie wraz z nadejściem wiosny i wydłużaniem się dnia. Nie trzeba jednak biernie przeegzystować całej zimy, skoro można działać zawczasu. Aby zapobiec apatii i obniżeniu nastroju, warto wprowadzić do swej codzienności kilka zdrowych nawyków:

Spaceruj – przechadzki dotleniają organizm i sprzyjają ekspozycji skóry na słońce. Spaceruj przynajmniej co drugi dzień.

Ćwicz 3 razy w tygodniu – systematyczna aktywność fizyczna podnosi poziom hormonów szczęścia. Wykorzystaj sezon i udaj się na stok narciarski, snowboard, narty biegowe lub łyżwy. A jeśli nie uprawiasz sportów zimowych, sanki czy bitwa na śnieżki też powinny poprawić Ci humor.

Ćwicz mentalnie – zajęcia jogi, ćwiczenia oddechowe lub bierna relaksacja podczas masażu to skuteczne sposoby na obniżenie poziomu stresu, który często zaburza naturalną zdolność organizmu do regeneracji.

Śpij – podczas snu ludzki mózg oczyszcza się z nagromadzonych w ciągu dnia neurotoksyn, dzięki czemu poprawia się nasza pamięć i koncentracja, a ciało “ładuje baterie”. Najlepiej kładź się do łóżka przed północą i śpij około 8 godzin.

Rozerwij się – spędzaj czas w towarzystwie, w którym dobrze się czujesz i pozwól sobie na oglądanie komedii i opowiadanie żartów. Kiedy, jak nie teraz?

Uwaga! Jeśli jednak od ponad 3 tygodni masz negatywne myśli i zastanawiasz się nad sensem życia, albo jesteś pod wpływem działania silnego stresu, być może cierpisz na pełnoobjawową depresję. W takiej sytuacji udaj się do lekarza lub psychoterapeuty

~ Malwina

Autor: Care Solutions