Długotrwała pozycja stojąca, zaburzenie biomechaniki stopy podczas ruchu ale również niewygodne, twarde obuwie predysponują do nierównomiernego obciążania stopy. W konsekwencji może to prowadzić do dolegliwości początkowo w odcinku lędźwiowym, pośladkach, podudziach, dochodząc do bólu w okolicy przyśrodkowej guza piętowego. W początkowej fazie dyskomfort odczuwany jest po długotrwałym chodzeniu, później może pojawiać się również w trakcie spoczynku.
Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej powodem jest stan zapalny rozcięgna podeszwowego, którego przyczyna często znajduje się w nieprawidłowym wzorcu chodu. Nasz organizm wychwytując niewygodne zmiany prowadzi do odkładania się wapnia przy wyrostku przyśrodkowym guza piętowego. Warty podkreślenia jest fakt, iż omawiany rejon jest słabo ukrwiony, a to powoduje, że leczenie bywa długotrwałe. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz wczesne wdrożenie terapii.
Jak możemy sobie pomóc?
– przetaczanie piłki tenisowej w pozycji stojącej od pięty do palców stopy, naciskając na nią mocno podeszwową częścią stopy; ruch powinien być powolny i dokładny
– zadbanie o dopasowane, wygodne obuwie z ewentualną wkładką żelową
– chodzenie boso
– masaż stóp – zarówno manualny jak i wodny, stosując natrysk ciepło-zimny
– stretching mięśnia brzuchatego łydki