Metoda McKenziego, opiera się o podejście Robina McKenzie do leczenia zespołów bólowych, odmienne do stosowanych najczęściej metod manualnych.
Idea leczenia oparta jest o likwidację przyczyny, nie tylko objawów. McKezie zakłada, że większość problemów kręgosłupowych spowodowana jest przemieszczeniem struktur wewnętrznych w krążku międzykręgowym, zwanym potocznie dyskiem. Struktury, te ulegają przemieszczeniu, podczas wykonywania podstawowych czynności w trakcie dnia.
Podstawą terapii jest dokładny wywiad chorobowy z pacjentem, pozwalający precyzyjnie ustalić objawy i ich zmienność w ciągu doby. Następnie wykonywane jest badanie.
Badanie metodą McKenziego pozwala ustalić kierunek przemieszczenia uszkodzonych tkanek, więc terapeuta jest w stanie stwierdzić a następnie nauczyć pacjenta, jakim ruchem ciała ma wprowadzić na swoje miejsce przemieszczone, uszkodzone tkanki krążka. Pacjent poprzez czynnie wykonywane samodzielne ruchy, koryguje zaburzenia struktury uszkodzonego dysku, uzyskując jednocześnie szybkie zmniejszenie lub całkowitą eliminację bólu.
Terapeuta ustala także kierunek ruchu zaostrzający objawy, zatem może zalecić choremu unikanie go na czas leczenia.
Uproszczony przykład:
Podczas schylania doszło do nagłego przemieszczenia jądra w krążku międzykręgowym „wypadnięcia dysku”, odczuwalny jest silny ból promieniujący do nogi, każda pozycja jest niewygodna. Terapeuta po wywiadzie z pacjentem stwierdza, że krążek wysunął się dogrzbietowo więc zalecane są ruchy wyprostne kręgosłupa, tak aby krążek wrócił na swoje miejsce.
Bardzo ważnym elementem jest również edukacja pacjenta, tak by był on w stanie prowadzić normalne życie codzienne.
Metoda McKenziego wymaga dużej samodyscypliny, ale przynosi fenomenalne efekty. Nie są konieczne częste wizyty u fizjoterapeuty, a jedynie kontrola ok raz na dwa, trzy tygodnie przez 2 miesiące. Po tym czasie pacjent jest w pełni sprawny i usunięta zostaje przyczyna dolegliwości bólowych.
W kolejnych miesiącach najważniejsze jest unikanie pewnych ruchów i pamiętanie o zasadach profilaktyki kręgosłupa.