Regularne ćwiczenia przy biurku zapobiegają nadmiernemu przeciążeniu narządu ruchu, zmniejszają napięcie mięśni i dolegliwości bólowe a także poprawiają pamięć, koncentrację i samopoczucie.
7 prostych ćwiczeń wykonywanych regularnie kilka razy dziennie, przeciwdziała negatywnym skutkom wywołanym pracą siedzącą.
Ćwiczenie 1
Spójrz na biodro pochylając głowę w przód i do boku. Połóż rękę na głowie, tak by chwycić okolicę za uchem po stronie przeciwnej.
Delikatnie pozwól rozciągnąć się mięśniom karku. Policz do pięciu. Głęboko oddychaj. Chwyć
głowę w obie ręce i podnieś do góry (bierny powrót). Następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 2
Połóż rękę na głowie (chwytając się za ucho po drugiej stronie). Pochyl się w stronę przeciwną (do bok w dołu). Postaraj się nie pochylać do tyłu ani do przodu (nie garbić się). Następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 3
Usiądź wygodnie, głęboko na krześle. Skręć górną część ciała w bok chwytając rękoma za oparcie. Spróbuj się skręcić używając bardziej tułowia niż barków i rąk, starając się by miednica nie zmieniła położenia. Przy każdym wydechu zwiększaj delikatnie skręt. Następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 4
Załóż rękę za głową z tyłu kładąc ją na przeciwnej łopatce. Chwyć drugą ręką za łokieć. Delikatnie pociągnij za łokieć rozciągając obręcz barkową. Gdy pochylisz się do boku zwiększy to rozciągnięcie. Następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 5
Połóż rękę na bark po przeciwnej stronie. Chwyć drugą ręką za łokieć. Delikatnie pociągnij za łokieć rozciągając obręcz barkową i mięśnie łopatki. Następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 6
Spleć ręce (palce) z przodu przed sobą. Wyprostuj kończyny górne w stawach łokciowych do przodu, a następnie w górę.
Ćwiczenie 7
Usiądź prosto na krześle. Nie ruszając dolnej połowy ciała chwyć krzesło z tyłu za oparcie najdalej jak możesz. Postaraj skręcić się w stronę przeciwną rozciągając klatkę piersiową i tułów. Następnie zmień stronę.