Wiele osób zaraz po przyjściu do pracy czuje się gorzej. Nie ma w tym nic dziwnego, bo samo miejsce pracy kojarzy nam się raczej z męczącym obowiązkiem niż z przyjemnością czy relaksem. Jeśli jednak zdarza Ci się, że już po chwili spędzonej w biurze masz zawroty głowy, suchy kaszel lub mdłości, być może masz do czynienia z syndromem chorego budynku. Sprawdź czym się objawia i jak możesz sobie z pomóc.
Syndrom chorego budynku (SBS, sick building syndrome) to zespół dolegliwości wywołanych przez działanie szkodliwego dla organizmu otoczenia w miejscu pracy. Według Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy on około 30% nowych budynków. Są to zwykle obiekty użyteczności publicznej, takie jak biurowce, szkoły, biblioteki czy muzea.
Najczęstsze przyczyny
Czynniki mikrobiologiczne – toksyny wydzielane przez organizmy żywe, takie jak bakterie i grzyby, które dostają się do powietrza poprzez oddychanie czy pocenie się.
Urządzenia biurowe – niektóre drukarki emitują cząsteczki, które są szkodliwe dla układu oddechowego.
Systemy wentylacji i klimatyzacji – jeśli nie są regularnie czyszczone, stają się siedliskiem dla mikroorganizmów i wraz z wdychanym powietrzem dostają się do naszych organizmów.
Substancje chemiczne – pokryte są nimi powierzchnie wewnątrz pomieszczenia. Należą do nich impregnaty drewna, farby malarskie czy rozpuszczalniki.
Brudne stanowisko pracy – urządzenia komputerowe przyciągają kurz a między szczeliny w klawiaturze niejednokrotnie dostają się fragmenty jedzenia. Jeśli nie czyścimy swojego stanowiska pracy systematycznie odpowiednimi preparatami, to sami tworzymy idealne środowisko dla drobnoustrojów.
Zanieczyszczenia zewnętrzne – powietrze w dużych miastach, smog, spaliny samochodowe, dym z papierosów.
Dolegliwości związane z SBS:
gorączka klimatyzacyjna
przeziębienie
alergie
astma
podrażnienie błon śluzowych i zatok
podrażnienie oczu
ból gardła, suchy kaszel
wysuszona skóra
bóle i zawroty głowy
omdlenia
mdłości
zespół chronicznego zmęczenia
zaburzenia koncentracji
bóle pleców
obrzęki nóg
legionelloza
Jak zapobiegać SBS?
Twoje zdrowie w dużej mierze zależy od pracodawcy. Bardzo ważne, aby stanowisko pracy urządzone było ergonomicznie. Istotny jest tu także odpowiedni dobór systemu wentylacji i klimatyzacji oraz ich regularna konserwacja.
A co możesz zrobić sam?
Wietrz pomieszczenia.
Rób przerwy w pracy.
Dbaj o prawidłową postawę ciała podczas pracy.
Zmieniaj pozycję, unikaj monotonii ruchów.
Podczas przerwy wyjdź z budynku lub wykonaj ćwiczenia biurowe.
Sprzątaj stanowisko pracy przynajmniej raz w tygodniu.