———————-> Nie garb się, zadbaj o swój kręgosłup piersiowy <———————-
Gdy dziecko rozwija się prawidłowo przechodzi przez różne cykle motoryczne, tzw. kamienie milowe, które w ostateczności pozwolą mu na przyjęcie postawy pionowej. Warto powrócić do etapu, kiedy słuchaliśmy tego, co podpowiadało nam nasze ciało – wierciliśmy się, gdy było nam niewygodnie, szukaliśmy możliwości ruchu, działaliśmy instynktownie.
Nasza cywilizacja zmierza w kierunku wykonywania czynności w przyjęciu postawy „przed siebie”, przez co przestajemy opierać się prawom grawitacji. Tym samym zamykamy klatkę piersiową a żebra stykając się ze sobą naciskają na jamę brzuszną oraz jej narządy. Pojawiają się uporczywe bóle: głowy, między łopatkami. Przeciążony kręgosłup woła o pomoc.Jak w takim razie zachować równowagę?
Pozycja foki– rozciąga przykurczone mięśnie oraz wzmacnia prostowniki grzbietu
Przyjmij pozycję leżącą na brzuchu, palce stóp powinny być zadarte, cały ciężar ciała oparty na przedramionach. Napnij pośladki, ściągnij łopatki w tył i dół, opuść barki, powoli unieś się na dłoniach. Postaraj się pracować odcinkiem piersiowym a nie lędźwiowym tak, aby głowa pozostała luźna.
„Balasana – pozycja dziecka” – mobilizuje odcinek piersiowy do wyprostu
Uklęknij na szerokości bioder i usiądź na stopach, kończyny dolne mogą być odwiedzione a pięty złączone Wykonaj skłon do przodu z poziomu bioder, wydłużając kręgosłup. Wyciągnij ręce jak najdalej od siebie, swobodnie oddychaj. Dłonie mogą być ułożone w koszyczek, tak aby palce dociskały w kierunku podłoża. Postaraj się kierować klatkę piersiową delikatnie w dół, utrzymując zmienne napięcie.
Modlitewnik – rozciąga mięśnie klatki piersiowej
Ułóż dłonie w pozycji do modlitwy, skieruj je w kierunku podłoża, aż będą się rozchodzić.
Ćwiczenia wykonuj codziennie przynajmniej 10 minut, szczególnie po treningu lub długotrwałej pozycji siedzącej. Podczas ich wykonywania nie powinno boleć, dopuszczalne jest jedynie uczucie ciągnięcia. Wytrzymaj kilkanaście sekund w danej pozycji.