28 czerwiec 2016
Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, do której szczególnie predysponowani są pracownicy biurowi. Nieleczona może całkowicie uniemożliwić zarówno pracę jak i wykonywanie codziennych czynności. Skąd się bierze i jak wygląda leczenie?
Co to jest cieśń nadgarstka?
Cieśń nadgarstka to wąski kanał ograniczony z jednej strony przez kości, a z drugiej przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Wewnątrz przebiegają ścięgna mięśni zginających palce oraz nerw pośrodkowy. Pojawienie się stanu zapalnego w obrębie nadgarstka powoduje obrzęk i pogrubienie się struktur w obrębie tego kanału, a to z kolei ucisk na tętnice zaopatrujące nerw w krew i substancje odżywcze. Konsekwencją tego jest niedokrwienie i zmiany degeneracyjne nerwu.
A skąd ten stan zapalny?
Stan zapalny może pojawić się na skutek przeciążenia mięśni ciągłym wykonywaniem jednostajnych ruchów ręki bądź długotrwałym obciążającym ułożeniem nadgarstka. Dzieje się tak na przykład podczas pisania na klawiaturze, manipulowania myszką lub podczas pracy przy taśmie w fabryce. Jeśli dojdą do tego zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia hormonalne lub źle leczony w przeszłości uraz w obrębie nadgarstka, wzrasta ryzyko pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka.
Leczenie
Nieleczony ZCN może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu pośrodkowego i utraty czucia w dłoni. Leczenie nieoperacyjne wymaga tymczasowego unieruchamiania ręki w ortezie w celu odciążenia i zmniejszenia stanu zapalnego. Ponadto zalecana jest fizykoterapia oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Te jednak, z powodu słabego ukrwienia, mogą okazać się niewystarczające. W zależności od metody leczenia, czas powrotu do pracy wynosi od 1 do 3 miesięcy i wymaga rehabilitacji.
Objawy
Początkowo ból, drętwienie i mrowienie palców pojawiają się w nocy wybudzając ze snu. Z czasem dolegliwości te coraz częściej występują w ciągu dnia i nasilają się podczas wysiłku wymagającego pracy rąk (np. jazda samochodem, prace ogrodowe, mycie naczyń). Powoduje to, że sprawność manualna i precyzja spada i pojawiają się zaniki mięśniowe. Czasami ból z okolicy dłoni promieniuje do przedramienia, a nawet barku. W późnym stadium choroby nocny ból i drętwienie palców może ustępować. Nie jest to niestety objaw cofania się choroby, ale pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.
Profilaktyka
Zadbaj o ergonomiczne stanowisko pracy:
Pisz delikatnie na klawiaturze – nie uderzaj mocno w klawisze
Kup podkładkę pod nadgarstki – zapewnia ergonomiczne ułożenie dłoni podczas pracy z myszką lub na klawiaturze
Zawsze rób rozgrzewkę przed pracą – krążenie nadgarstkami, zaciskanie i otwieranie pięści, zgięcia i “rozczapierzanie” palców
Co godzinę rób przerwę i poćwicz
Zadbaj o odpowiednią dietę – powinny się w niej znaleźć wit. z grupy B, magnez oraz kwasy omega – są niezbędne do prawidłowej pracy i regeneracji układu nerwowego
Daj odpocząć rękom – nie przeciążaj ich precyzyjnymi robótkami ręcznymi zaraz po powrocie z pracy a czas wolny spędzaj z dala od komputera
Ćwiczenie do wdrożenia codziennie w pracy! – autoneuromobilizacja nerwu pośrodkowego ( 3 x 3 sekundy)
~ Malwina
Kontakt
+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@expressmassage.pl
Biuro
Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452
Napisz teraz